Kim jesteśmy
Nasza Firma OPPIDUM Usługi Archeologiczne, prowadzi wszelkiego rodzaju badania archeologiczne na stanowiskach archeologicznych, podlegających ochronie konserwatorskiej, które ulegają niszczeniu w wyniku prac ziemnych podczas inwestycji budowlanych i przemysłowych (takich jak budowa domów, osiedli, centrów handlowych, dróg, melioracje, czy wodociągów, gazociągów i energetyki itp.).
Wykonujemy
- nadzory archeologiczne podczas trwania inwestycji
- badania sondażowe przedinwestycyjne
- ratownicze badania wykopaliskowe
- naukowe badania wykopaliskowe
- badania archeologiczno-architektoniczne
- kwerendy archeologiczne i historyczne
- badania powierzchniowe
- opracowania wyników badań terenowych oraz zabytków.
Działamy na terenie województwa małopolskiego, śląskiego, podkarpackiego
Dostosowujemy badania wykopaliskowe do harmonogramu inwestycji
Współpracujemy z różnymi instytucjami naukowymi, placówkami muzealnymi oraz urzędami konserwatorskimi.
Wykonujemy usługi archeologiczne tj. nadzór archeologiczny podczas trwania inwestycji, badania sondażowe przedinwestycyjne, badania ratownicze, kwerendy archeologiczne i historyczne, opracowania wyników badań terenowych oraz zabytków.
Działamy na terenie województwa małopolskiego, śląskiego, podkarpackiego.
Współpracujemy z instytucjami naukowymi, placówkami muzealnymi oraz urzędami konserwatorskimi.
CZYM JEST ZABYTEK ARCHEOLOGICZNY ?
Zabytkiem archeologicznym jest wszelka tkwiąca w ziemi, na jej powierzchni lub w wodzie pozostałość dawnego pobytu i działalności człowieka, która dzięki naukowym badaniom pozwala odtworzyć i zrozumieć przeszłość. Zabytki archeologiczne mogą występować pojedynczo na powierzchni pola uprawnego albo tkwić w warstwach ziemi tworzących stanowisko archeologiczne, które jest również formą tzw. nieruchomego zabytku archeologicznego. Natomiast przykładowymi ruchomymi zabytkami mogą być:
- narzędzia kamienne i krzemienne (siekierki, toporki, wióry i odłupki),
- fragmenty potłuczonych naczyń glinianych,
- gliniane ciężarki tkackie
- fragmenty kafli piecowych
- monety,
- zardzewiałe przedmioty metalowe (części ubioru, ozdób, oporządzenia jeździeckiego i militaria),
- kości zwierzęce ze śladami obróbki (narzędzia i ozdoby kościane)
- i wiele innych przedmiotów, za pomocą których archeolog może odtworzyć historię.
DO KOGO NALEŻĄ ZABYTKI ARCHEOLOGICZNE ?
Zabytki archeologiczne są cząstkami ogólnoeuropejskiego dziedzictwa kulturowego i histo¬rycznego. Zgodnie z obowiązują¬cym w naszym kraju prawem, cho¬ciaż teren może mieć prywatnego właściciela, wszelkie odkryte na nim zabytki archeologiczne należą do Państwa. W imieniu Państwa i w interesie publicznym zarządzają tymi zabytkami, w poszczególnych województwach, wojewódzcy
kon¬serwatorzy zabytków.
CO ZROBIĆ GDY ZNAJDZIESZ ZABYTEK LUB NATRAFISZ NA STANOWISKO ARCHEOLOGICZNE ?
Ginących stanowisk archeologicznych nie uratują sami tylko powołani do jego ochrony urzędnicy, ani archeolodzy, którzy prowadzą ratownicze badania wykopaliskowe zagrożonych stanowisk. Ukrytych w ziemi miejsc, w których znajdują się zabytki archeologiczne jest wiele i archeolodzy, chociaż szukają ich systematycznie, wiedzą tylko o niektórych z nich.
Bez Twojej pomocy to dziedzictwo, które jest naszym wspólnym dobrem kulturowym zginie!. Ważne jest zatem, abyś informował archeologów o wszelkich dokonanych przez Ciebie przypadkiem odkryciach zabytków archeologicznych. Jeśli znajdziesz na polu coś, co może być obiektem archeologicznym, np. ciemną plamę ziemi z węglami drzewnymi i fragmentami potłuczonych naczyń glinianych lub natrafisz na ceglany mur, drewniane konstrukcje czy ludzkie kości - wstrzymaj działania i powiadom o tym archeologów, zarząd pobliskiej gminy lub najbliższy Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków. Ewentualnie można też poinformować, pobliskie muzeum lub nauczyciela historii w miejscowej szkole. Archeolodzy zatrudnieni w muzeum lub służby konserwatorskie rozpoznają i ocenią znalezisko oraz zdecydują jakie następne kroki należy podjąć. Każde takie znalezisko jest ważne dla rozwoju naszej wiedzy o przeszłości. Czasami te przypadkowe odkrycia mogą mieć wielkie znaczenie naukowe.
CO ZROBI WOJEWÓDZKI KONSERWATOR ZABYTKÓW, KIEDY POINFORMUJESZ GO O TWOIM ZNALEZISKU ?
W przypadku potwierdzenia informacji o występowaniu zabytków archeologicznych i odkryciu nowego stanowiska Wojewódzki Konserwator Zabytków może zorganizować w takim przypadku badania archeologiczne. Nie każde jednak znalezienie zabytku musi prowadzić do konieczności przeprowadzenia wykopalisk. Każdy zgłoszony zabytek i jego dokładne miejsce znalezienia zostanie natomiast z pewnością skatalogowane w archiwum Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a przedmioty zabytkowe znajdą się we właściwym muzeum, gdzie będą dostępne dla naukowców i dla odwiedzających turystów. Odkryte przez Ciebie stanowisko archeologiczne zostanie otoczone właściwą ochroną.
DLACZEGO NIE POWINIENEŚ WYDOBYWAĆ ZABYTKÓW ARCHEOLOGICZNYCH NA WŁASNĄ RĘKĘ ?
Prowadzenie wykopalisk archeologicznych jest niezwykle trudnym zadaniem. Eksplorując warstwy ziemi (utworzone niekiedy tysiące lat temu), niszczymy je bezpowrotnie. Jeśli czyni to w naukowy sposób archeolog, tworzy równocześnie fachową dokumentacje, wykorzystując metody wymagające wieloletniego wykształcenia i doświadczenia. Dla wiedzy o przeszłości ważny jest nie tylko sam przedmiot zabytkowy, ale również wszelkie informacje o kontekście znaleziska. Zabytki archeologiczne tkwiące w ziemi przez setki i tysiące lat znajdowały się w stabilnym środowisku, które sprzyjało ich zachowaniu. Wydobyte na powierzchnię ziemi wymagają często natychmiastowej konserwacji, ponieważ naruszenie ich dotychczasowego środowiska powoduje rozpoczęcie procesów rozkładu. Wydobycie przedmiotu z ziemi w sposób niefachowy, zniszczy bezpowrotnie nie tylko sam przedmiot, ale i wszelkie informacje, które archeolog może uratować.
CO CI GROZI, JEŚLI ZATAISZ FAKT ODKRYCIA ZNALEZISKA ARCHEOLOGICZNEGO ?
Zgodnie z ustawą z dnia 15 lutego 1962 roku o ochronie dóbr kultury możesz być ukarany za niepodjęcie właściwej akcji w przypadku znalezienia zabytku archeologicznego. Jeśli będziesz rozkopywał stanowiska archeologiczne na własną rękę lub świadomie zniszczysz je, możesz odpowiadać za niszczenie zabytków, za co grozi Ci także kara. Jeśli przywłaszczysz sobie zabytki archeologiczne, możesz również odpowiadać za zabór mienia należącego do Skarbu Państwa.
JAKIE MOGĄ BYĆ KORZYŚCI PO ZGŁOSZENIU ZNALEZISKA ?
Odkrycie archeologiczne dokonane w Twojej miejscowości może być ważne dla wszystkich jej mieszkańców. Wykopaliska archeologiczne i ewentualne późniejsze udostępnienie stanowiska archeologicznego turystom, mogą stwarzać nowe miejsca pracy i przyczyniać się do rozsławienia Twojej miejscowości i do jej ekonomicznego rozwoju. Jeśli jesteś inwestorem i finansujesz ratownicze badania wykopaliskowe stanowiska archeologicznego, które zniszczy Twoja inwestycja, nie tylko ponosisz koszty, ale także możesz wykorzystać ten fakt dla dobra Twojej firmy. Finansowanie badań naukowych stworzy pozytywny obraz Twojej działalności, co możesz wykorzystać w reklamie. Informacje o tym znajdą się na ogrodzeniu otaczającym teren wykopalisk, we wszystkich publikacjach popularnych i naukowych. Możesz wykorzystać odnalezione dzięki Tobie zabytki archeologiczne jako graficzny znak Twojej firmy, możesz też -w porozumieniu z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków - zorganizować wystawę najciekawszych zabytków w siedzibie Twojej firmy. Wszystko to może przyczynić się również do sukcesu ekonomicznego Twojej firmy.
DLACZEGO NIE MOŻNA NA WŁASNA RĘKĘ PROWADZIĆ POSZUKIWAŃ PRZY UŻYCIU WYKRYWACZA METALI ?
Poszukiwacze skarbów szukając zabytków archeologicznych za pomocą wykrywaczy metali i „wyrywając” zabytki wykonane z metalu z ich kontekstu w ziemi, dokonują nieodwracalnego zniszczenia stanowisk archeologicznych. Niektórzy z nich działając w ten sposób zgromadzili nielegalne prywatne kolekcje zabytków archeologicznych, które nie służą dobru publicznemu. Zabytki te są niekiedy sprzedawane na giełdach staroci lub aukcjach internetowych. Archeolodzy nic o nich nie wiedzą, przez co tracimy wszyscy możliwość uzyskania cennej wiedzy o przeszłości.
Wszelkie prace archeologiczne i wykopaliskowe wolno prowadzić tylko za zezwoleniem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Poszukiwania zabytków archeologicznych z użyciem wykrywacza metali również wolno prowadzić tylko za zgodą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Użycie wykrywaczy metali na obszarach związanych z historią lub w obrębie stanowisk archeologicznychi strefach ochrony konserwatorskiej bez takiej zgody jest całkowicie nielegalne i karane.